Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna. Diagnoza SI.

Wszystkie informacje odbierane ze świata zewnętrznego docierają do nas poprzez zmysły. Układ nerwowy reaguje na bodźce płynące ze: wzroku, słuchu, węchu, dotyku oraz równowagi. Mózg stosownie interpretuje bodźce, a następnie pozwala nam na nie odpowiedzieć poprzez adekwatną reakcję ciała.  Zaburzenie któregokolwiek ze zmysłów wywołuje u dziecka nieodpowiednie reakcje na określone sytuacje, w których się znajduje.

Jak rozpoznać zaburzenia SI?

Na zaburzenia integracji sensorycznej mogą wskazywać:

Diagnoza i terapia integracji sensorycznej (SI).

W Centrum Terapii i Rozwoju INDYGO prowadzimy zarówno diagnozę, jak i terapię integracji sensorycznej (SI).  Na spotkanie z terapeutą specjalizującym się w diagnozie zaburzeń integracji sensorycznej można umówić się bez skierowania od lekarza. Terapia SI nie może być prowadzona bez wcześniejszej diagnozy SI. Jeśli rodzic chce zapisać dziecko na terapię SI, to proszony jest o dostarczenie pisemnej diagnozy SI sprzed max 6 miesięcy.

Diagnoza integracji sensorycznej (SI)

Diagnoza SI polega na obserwacji zachowania dziecka podczas wykonywania konkretnych zadań ruchowych oraz dodatkowych testów. Po dwóch lub trzech spotkaniach diagnostycznych rodzice otrzymują pisemną opinię i zalecenia, jak pomagać dziecku w domu.

Terapia integracji sensorycznej (SI)

Terapia SI polega na rozwijaniu lub poprawie jakości przesyłania i organizacji informacji odbieranych przez zmysły. Terapia integracji sensorycznej jest dla dziecka ciekawą zabawą ruchową. Odbywa się w profesjonalnie wyposażonej sali z dostępem do atrakcyjnych dla dziecka urządzeń, takich jak: trampolina, huśtawki, hamaki, piłki oraz wiele innych.

Jak długo trwa terapia SI?

Terapia integracji sensorycznej trwa najczęściej od 6 do 24 miesięcy, a zajęcia odbywają się 1-2 razy w tygodniu. Czas trwania terapii integracji sensorycznej oraz intensywność spotkań SI zależą od potrzeb dziecka oraz indywidualnego tempa postępów.

 

 

Dziękujemy, wkrótce postaramy się zadzwonić.

Zostaw numer